Psychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

Psychoterapia

Psychoterapia je liečebná činnosť, ktorej cieľom je, aby u klienta došlo k želanej, ale zároveň i žiaducej zmene. Individuálne ciele sa vždy líšia v závislosti od povahy ťažkostí, s ktorými prichádza konkrétny klient za psychológom či psychoterapeutom. Všeobecnými cieľmi však sú plnšie a pozitívnejšie prežívanie, lepšie sebapoznanie, sebaprijatie, objavovanie a posilňovanie vlastných vnútorných zdrojov či adaptívnejšie správanie vo vzťahoch. Dôvody, pre ktoré klient či klienti vyhľadávajú terapiu či psychoterapiu môžu byť rôzne. Môže ísť napr. o potrebu lepšie sa spoznať a lepšie si porozumieť alebo o potrebu naučiť sa lepšie zvládať záťaž a stres. Niekto môže prežívať komplikované a náročné životné obdobie či krízu, vzťahové ťažkosti či konflikty, a pod. Niekomu môže odporučiť psychoterapiu iný odborník, napr. pri psychosomatických ťažkostiach, afektívnych a úzkostným poruchách, fóbiach, poruchách osobnosti, a pod. Zoznam možných dôvodov je asi nevyčerpateľný.
 

Psychoterapeutické poradenstvo individuálne, párové a skupinové:
– prináša osobnostnú, vzťahovú či komunikačnú zmenu do Vášho života
– k dispozícii odborní personál psychoterapeutov a psychológov s dlhoročnou praxou
– odborná psychoterapie individuálnou, párovou či kolektívnou formou podľa Vašich potrieb
– psychoterapia šitá priamo na mieru každého klienta vďaka osobnej či dištančnej online forme

Psychoterapia – je aktívny proces. Na to, aby bola účinná a pre klienta prínosná, vyžaduje aktivitu oboch strán, psychoterapeuta i klienta. Pracovnými „nástrojmi“ psychoterapeuta sú jeho osobnosť, vedomosti a schopnosti, liečebnými prostriedkami, ktoré používa sú empatický rozhovor, vytvorenie a udržiavanie podporného vzťahu a rôzne techniky. Psychoterapeut vytvára pre klienta bezpečný priestor, aby mohol hovoriť o všetkom, o čom potrebuje a sprevádza ho na ceste k riešeniu jeho ťažkostí. Pomáha mu hľadať odpovede na jeho otázky, prináša mu iné, alternatívne pohľady, osvetľuje mu menej vedomé alebo nevedomé psychické obsahy, umožňuje postupnú konfrontáciu s ťažkosťami a ich príčinami, podporuje ho na ceste k zmene. Pri tom všetkom je pre klienta zdrojom podpory. Zo strany klienta je dôležité, aby bol motivovaný na sebe pracovať a bol otvorený zmene.

Psychoterapia – je dlhodobejší proces. Niekedy sa môže klient cítiť lepšie už po prvom alebo po prvých pár sedeniach, ale zvyčajne ide iba o zlepšenie dočasné, znásobené dobrým pocitom z toho, že začal svoje ťažkosti aktívne riešiť. Tak ako každá cesta k zmene, i psychoterapeutický proces však potrebuje svoj čas. Trvanie psychoterapie teda býva rôzne a nie vždy je možné ho na jej začiatku presne určiť. Podľa ťažkostí, s ktorými prichádzate a podľa cieľa terapie, ktorý spoločne stanovíme, sa ho však pokúsim odhadnúť tak, aby sme sa na ňom mohli dohodnúť spolu. Obvyklá frekvencia sedení je jeden raz za týždeň.

Psychoterapia je zjednodušene liečba komunikáciou. Paradoxne je to však aj liečba komunikácie. Komunikovať sa dá nielen slovami, ale aj hudbou, tancom, výtvarným prejavom a pod. Preto dnešná psychoterapia využíva k liečbe rôzne prostiedky komunikácie a rôzne psychoterapeutické prístupy

Z psychológie vychádza aj psychoterapia – aplikovaná vedná disciplína, ktorá využíva psychologické zákonitosti a prostriedky na zámerné pôsobenie na človeka s cieľom podpory alebo obnovy jeho duševného zdravia a rozvoja osobnostného rastu. Liečba psychiky následne pozitívne ovplyvňuje aj telesné zdravie. Psychoterapia sa využíva ako psychologická pomoc duševne zdravým ľuďom, ktorí chcú riešiť problematické oblasti svojho života, alebo zlepšiť svoje fungovanie. Využíva sa však aj na liečbu ľudí s duševnými poruchami, či už ako primárna liečba, alebo ako podporná terapia v závislosti od typu duševnej poruchy. Najbežnejším prístupom je psychoterapeutický rozhovor. V psychoterapii je rozhodujúcim faktorom úspechu liečby psychoterapeutický vzťah medzi terapeutom a klientom. Kvalita vzťahu závisí od toho, do akej miery sa klient vo vzťahu s terapeutom cíti rešpektovaný, ako bezpečne sa cíti, ako terapeutovi dôveruje, či cíti, že mu terapeut rozumie (je empatický), či ho terapeut prijíma takého, aký je, či má o neho skutočný záujem a pod.

Existuje viacero prístupov – škôl a spôsobov psychoterapie. Žiadny druh psychoterapie nie je „lepší“ ako druhý, môžu sa ale líšiť v počte sedení a aj v pretrvávaní efektu po skončení. To, aký druh psychoterapie psychoterapeut zvolí u daného klienta, závisí od charakteru jeho psychických ťažkostí, od jeho ochorenia a od okolností. Niektoré druhy psychoterapie sa sústreďujú na zmenu správania, učenie sa iným spôsobom konania, niektoré na dianie tu a teraz, iné skúmajú minulosť a minulé skúsenosti s cieľom dosiahnuť vhľad do toho, ako sa problémy pacienta rozvíjali, s čím súviasia a ako by ich bolo možné v súčasnosti prekonať. Pri výbere terapuetického smeru rozhodujú viaceré skutočnosti. Hlavné slovo má vždy pacient, ktorý sa rozhodne podľa toho čo mu najviac vyhovuje. Psychoterapeut pacientovi môže navrhnúť druh terapie alebo metódy, pričom berie do úvahy povahu pacientových problémov, jeho osobnosť, kulturálne pozadie a skúsenosti. Môže navrhnúť rôzne formy a spôsoby terapie, je ale dôležité tento výber vhodne pacientovi vysvetliť. Najhlavnejšími a najčastejšie používanými smermi psychoterapie sú: psychodynamická / hlbinná, kognitívne-behaviorálna a systemická psychoterapia. Každý z týchto smerov sa delí a obsahuje množstvo ďalších kategórií a spôsobov psychoterapie.

Zmyslom psychoterapie – nie je človeka meniť, ale pomôcť mu, aby bol opäť sám sebou a aby si vytvoril svoj autentický, nie prevzatý alebo obvyklý, postoj k tomu, čo ho stretáva v živote, a tak sa stal slobodnejším. Ide o pomoc k svojpomoci. Slávny americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, ktorý nie je pravidelne spochybňovaný, za nič nestojí. Úspech liečby priamo úmerne zodpovedá vynaloženej námahe a práci na sebe. Psychoterapia nedokáže zmeniť, umožní však pozrieť sa novým pohľadom na to, aký je vlastný podiel na konfliktnej situáci, a tým sa otvára priestor pre nové riešenia. Prospech z psychoterapie môže mať každý, pretože psychoterapia podporuje ľudský rozvoj, tvorivosť a schopnosť žiť život, s ktorým je človek spokojný. Je to učenie sa otvorenosti, vnímaniu seba a druhých a umenie prejavovať sa tak, aby sme sa medzi ostatnými uplatnili a mohli zažívať radosť zo života. Investujte do seba – je to tá najlepšia investícia.

Psychoterapeutické sedenia - stoja viac času a vlastného úsilia. Váš problém nevyriešia do troch dní, ale idú viac do hĺbky, sú transformačné a môžu vám priniesť trvalé riešenia problémov a odstránenie rôznych vnútorných blokov a tráum. Psychoterapeut nehovorí ľuďom, čo majú robiť alebo ako sa rozhodnúť, ale pomáha im porozumieť svojmu vlastnému vnútru. Existuje viacero foriem a druhov psychoterapie. Záleží vždy od konkrétneho človeka a problému, ktorá z nich bude najvhodnejšia. Rovnako sú možné ich kombinácie. Ak máte otázky radi Vám ich zodpovieme osobne, alebo online formou. Kontaktujte nás, sme tu pre Vás.

Individuálna psychoterapia - sa už zaoberá vážnejšími problémami a na rozdiel od poradenstva neprichádza psychoterapeut s hotovými odpoveďami, ale pomáha klientovi pomocou otázok a komentárov porozumieť sebe samému a nájsť vlastné odpovede na svoje otázky. Zároveň je psychoterapia vhodným nástrojom aj pre ľudí, ktorí neriešia žiadny konkrétny závažný problém, ale chcú sa osobnostne rozvíjať. Pre lepšiu predstavu prinášame typické prípady, v ktorých je vhodnejšie psychologické poradenstvo a v ktorých psychoterapeutické sedenia:

Psychoterapia je vhodná:
- ak si prechádzate si životnou krízou v rôznych oblastiach (pracovná
- ste dlhodobo smutný, mávate zlú náladu bez objektívnych dôvodov
- často vás prepadajú strachy a úzkosti, čo vás obmedzuje v každodennom živote
 - máte pocit, že život nemá zmysel, strácate vôľu k plneniu bežných povinností
- máte nízke sebavedomie, nemáte sa radi, nie ste sami so sebou spokojný
- potrebuje sa vyrovnať s negatívnymi zážitkami z minulosti, traumami či krízami
 - okolie vám hovorí, že ste na niečom závislý (alebo si to aj sami uvedomujete)
 - chceli by ste sa lepšie poznať a máte chuť sa rozvíjať osobnostne alebo pracovne

Kedy sa obrátiť na psychoterapeuta:
- máte problémy v partnerských vzťahoch
- máte nízku sebadôveru a sebahodnotenie
- máte problémy so zvládaním stresu alebo trémy
- chcete lepšie rozumieť vlastnému prežívaniu, rastu
- hľadáte ďalšie smerovanie v živote, rozchod, smrť, zdravie
- chcete zlepšiť svoje komunikačné schopnosti, byť asertívnejší
- prežívate stavy úzkosti, depresie, či iné emocionálne problémy
- prežívate akútne psychické krízy (strata partnera, zamestnania
- máte psychické ťažkosti a ochorenia – akútne aj dlhodobé a chronické
- trpíte psychosomatickými ochoreniami (problémy so srdcom, s trávením, bolesťami
- máte problémy v oblasti sexuality, nerozumiete svojim sexuálnym potrebám a túžbam
- máte iné problémy, s ktorými si neviete rady, iné nešpecifikované problémy a životné výzvy

Každý človek sa v živote - môže ocitnúť v situácii, v ktorej si nevie rady a podpora rodiny či priateľov nepostačuje. Môže ísť o problémy vo vzťahoch, problémy s nepríjemnými stavmi úzkosti, napätia, trémy či depresie, na ktoré často nadväzujú problémy so spánkom, vyčerpanosť, strata energie. V mnohých prípadoch človek cíti, že si potrebuje zlepšiť svoje komunikačné schopnosti alebo byť asertívnejší. Pre niekoho je potrebné poznať svoje slabé a silné stránky. Iný sa potrebuje vyrozprávať a nájsť odpovede na udalosti z minulosti či detstva. Pre niekoho kto rieši svoj vzťah s iným človekom je odborná pomoc a podpora takisto veľkou vzácnosťou.

Skúsený psychológ či terapeut -  Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Ak hľadáte riešenie - odporúčame návštevu našej poradne. Osobne alebo online formou. Dobrý psychológ a terapeut dokáže poradiť v priebehu pár sedení, jeho rady sú však všeobecnejšie a rozhodnúť sa nakoniec aj tak musíte sami. Existujú aj online psychologické poradne, čo je vhodné pre tých, ktorým nie je príjemné svoj problém rozoberať osobne a môžu ostať v anonymite, alebo pre tých, ktorých problém nie je ešte natoľko akútny a potrebujú len zbežne poradiť. Človek tam môže nájsť rady a praktické tipy, ako so svojou situáciou efektívne pracovať.

  •  Dĺžka a trvanie poradenského stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Úroveň obtiažnosti stretnutia: začiatočníci / mierne pokročilí / pokročilí
  •  Miesto konania poradenských stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Kategória ponúkého poradenstva: poradenstvo / koučing / terapia / mentoring / supervízia / lektoring / iné
  •  Forma poradenstva: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme individuálnym potrebám klientov
  •  Termíny konania:  ponúkané odborné poradenské služby realizujeme- dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Cena
    €47
  • Forma
    online | osobne
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na poradenské stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.