PCA terapia a psychoterapia, psychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

PCA terapia

Terapia zameraná na človeka (Person-Centred Approach PCA) patrí do prúdu humanistických psychoterapeutických smerov. Jeho hlavným tvorcom je Carl Rogers, ktorý svoj prístup vyvíjal najmä počas štyridsiatych a päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Rogers patrí medzi prvých, ktorí začali skúmať samotný terapeutický proces, najmä prostredníctvom nahrávania terapeutických stretnutí a ich následnej analýzy. Postupne na základe analyzovania účinných faktorov (teda faktorov v psychoterapii, ktoré sú tými skutočnými pôvodcami zmeny či „liečenia“ u klienta) v terapeutických stretnutiach dospel k šiestim podmienkam, ktoré postuloval ako nevyhnutné a zároveň postačujúce pre dosiahnutie terapeutickej zmeny.
 

Rogeriánska terapia sa niekedy – nazýva aj nedirektívna terapia kvôli autonómii danej klientovi. O čom sa diskutuje, rozhoduje klient, nie terapeut. Ako Rogers vysvetlil : „Je to klient, ktorý vie, čo bolí, akým smerom sa uberať, aké problémy sú rozhodujúce, aké skúsenosti boli hlboko zakopané. Rogeriánska terapia, ktorú vytvoril Carl Rogers , je terapeutická technika, pri ktorej má klient aktívnu autonómnu úlohu na terapeutických sedeniach . Je založená na myšlienke, že klient vie, čo je najlepšie, a že úlohou terapeuta je uľahčiť prostredie, v ktorom môže klient priniesť pozitívnu zmenu.

Carl Rogers veril – že všetci ľudia majú schopnosť dosiahnuť pozitívnu zmenu v ich živote. Vyvinul terapiu zameranú na človeka (alebo Rogeriana) ako techniku, ktorá klientom poskytuje väčšiu autonómiu na terapeutických sedeniach. Rogersov prístup k psychoterapii sa považuje za humanistický, pretože sa zameriava na pozitívny potenciál jednotlivca. Pri Rogerianovej terapii sa terapeut obvykle zdrží ponúkania rád alebo formálnej diagnózy. Namiesto toho je primárnou úlohou terapeuta počúvať a preformulovať, čo hovorí klient. Rogeriánski terapeuti sa snažia zdržať sa ponúkania vlastnej interpretácie udalostí alebo poskytovania výslovných návrhov na riešenie situácie.

PCA terapia a poradenstvo individuálne, párové a skupinové:
– prináša osobnostnú, vzťahovú či komunikačnú zmenu do Vášho života
– k dispozícii odborní personál psychoterapeutov a psychológov s dlhoročnou praxou
– odborná psychoterapia individuálnou, párovou či kolektívnou formou podľa Vašich potrieb
– psychoterapia cielená na mieru každého klienta vďaka osobnej či dištančnej online forme

Rogersov terapeutický (poradenský) – prístup sa spočiatku nazýval nedirektívny, až neskôr sa stal známym ako terapia zameraná na klienta. Následne sa udomácnil pojem terapia zameraná na človeka. Zmena názvu mala poukázať na to, že v centre pozornosti je človek v celej svojej zložitosti. C. Rogers kládol dôraz na to, že všetky aspekty terapie (resp. soci{lneho poradenstva) zameraných na človeka, sa vzťahujú takmer na všetky aspekty ľudského správania a sú aplikovateľné aj mimo terapeutického (resp. poradenského) prostredia. Treba povedať, že prístup zameraný na človeka postupne prerástol aj za brány terapeutického sveta. Tento prístup sa dá aplikovať vo vzdelávaní, v zdravotnej starostlivosti, v riadení organizácií, v politike, v medzinárodných vzťahoch a podobne. Možno aj to bol dôvod pre ktorý bol Carl R. Rogers v roku 1987 nominovaný na Nobelovu cenu za mier.

PCA prístup zameraný na človeka – (Person-Centred Approach PCA) patrí do prúdu humanistických psychoterapeutických smerov. Jeho hlavným tvorcom je Carl R. Rogers, ktorý svoj prístup vyvíjal najmä počas štyridsiatych a päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Rogers patrí medzi prvých, ktorí začali skúmať samotný terapeutický proces, najmä prostredníctvom nahrávania terapeutických stretnutí a ich následnej analýzy. Postupne na základe analyzovania účinných faktorov (teda faktorov v psychoterapii, ktoré sú tými skutočnými pôvodcami zmeny či „liečenia“ u klienta) v terapeutických stretnutiach dospel k šiestim podmienkam, ktoré postuloval ako nevyhnutné a zároveň postačujúce pre dosiahnutie terapeutickej zmeny. Prístup zameraný na človeka je považovaný za optimistický, nakoľko vníma človeka ako vo svojej podstate dobrého a prosociálneho. Zároveň hovorí o takzvanej aktualizačnej tendencii čo je vlastnosť všetkých živých organizmov, ktorá ich smeruje k napĺňaniu ich potenciálu. Aj z tohto pohľadu teda vyplýva, že to najlepšie, čo môže terapeut pre klienta urobiť, je vytvoriť mu také podmienky, v rámci ktorých bude môcť tento svoj potenciál naplniť. Ak máte záujem o viac informácii, kontaktujte nás a dohodnite si termín stretnutia. Sme tu pre Vás.

Dôležitou súčasťou tejto teórie je predpoklad, že v určitom psychologickom prostredí sa napĺňa osobný potenciál jednotlivca, ktorý zahŕňa družnosť, potrebu byť s inými ľuďmi, vytvárať blízkosť a vzájomnosť. Obsahuje tiež potrebu poznávať okolitý svet (byť otvorený skúsenosti), dôverovať a byť dôveryhodný, tvoriť, prejavovať súcit, porozumenie a prijatie, byť samým sebou vo svojej pravde.

Pôvodne bol tento prístup – popisovaný a nazývaný ako nedirektívny. Bolo tým zdôrazňované, že terapeut aj napriek svojmu teoretickému a odbornému vzdelaniu a poznatkom nie je expert na problémy klienta (PCA nepoužíva označenie „pacient“, ale hovorí o „klientovi“). Teoretické východisko PCA stojí na základnej hypotéze, že v každom živom organizme (teda aj u zvierat a rastlín) jestvuje tzv. aktualizačná tendencia. Je to vrodená tendencia organizmu rozvíjať všetky svoje kapacity takým spôsobom, ktorý slúži udržiavaniu alebo rozširovaniu organizmu. Zároveň treba zdôrazniť, že aktualizačnú tendenciu považuje PCA za jediný motív bytia – organizmus ako celok, a iba organizmus ako celok, prejavuje aktualizačnú tendenciu, nejestvuje žiadny iný zdroj energie alebo akcie v systéme.

PCA pôvodne vyvinutý – ako prístup k psychoterapii (postupne sa stal oveľa viac známy ako Človekom/klientom-centrovaná terapia/poradenstvo), Carl Rogers a jeho kolegovia si začali uvedomovať, že by mohol byť aplikovaný aj v iných oblastiach každodenného života, v ktorých sú dôležité a významnú úlohu zohrávajú medziľudské vzťahy – vo vzdelávaní, manažmente, starostlivosti o deti a pacientov, pri riešení konfliktov. V súčasnosti používa poznatky PCA ako hlavnú zásadu vo svojej každodennej práci s klientmi veľmi veľa ľudí, i keď nie sú psychoterapeutmi alebo profesionálnymi poradcami. Ukazuje sa, a prax každodenného života to opakovane potvrdzuje, že PCA je „univerzálny“ prístup všade tam, kde vstupuje jedinec do medziľudských vzťahov a kde od dobrých medziľudských vzťahov záleží, či zúčastnení ľudia budú úspešní, efektívni a spokojní.

Skúsený psychológ či terapeut - Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Carl Rogers a PCA pristup - má naďalej veľký vplyv tak v oblasti terapie, psychológie, ako aj celospoločensky. Mnoho terapeutov dnes začleňuje do svojich praktík prvky terapie zamerané na klienta, najmä prostredníctvom eklektického prístupu, pri ktorom môžu kombinovať niekoľko typov terapie do jedného sedenia. Dôležité je, že základné komponenty terapie, ktoré Rogers predložil (empatia, kongruencia a bezpodmienečné pozitívne rešpektovanie), môže použiť ktorýkoľvek terapeut bez ohľadu na jeho konkrétny prístup k liečbe. Terapeuti dnes uznávajú, že efektívny vzťah medzi klientom a terapeutom (nazývaný terapeutická aliancia alebo terapeutický vzťah) je kľúčom k úspešnej terapii.

  •  Dĺžka a trvanie terapeutického stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Miesto konania terapeutických stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Forma terapeutických stretnutí: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme potrebám klientov
  •  Termíny terapeutických stretnutí: terapeutické a poradenské služby realizujeme - dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov terapie:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Forma
    osobne | online
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na terapeutické stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.