Hlbinná terapia, psychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

Hlbinna terapia

Hlbinná psychoterapia patrí do rodiny psychoterapeutických metód, ktorých korene siahajú k lekárovi menom Sigmund Freud. Jej moderné súčasnépoňatie, ktoré reflektuje prakticky všetky významné objavy v oblasti psychoterapie, načrtáva táto kniha zrozumiteľným a didakticky sviežim spôsobom. Pojem hlbinnej psychoterapie (v nemecky hovoriacich krajinách) sa do značnej miery prekrýva s pojmom psychodynamická psychoterapia a psychoanalytická psychoterapia (v anglicky hovoriacich zemiach). Názov je odvodený z konceptu hlbinnej psychológie. Prvý raz tento pojem použil Freudov kolega a priateľ švajčiarsky psychiater Eugen Bleuler v Ročenke pre psychoanalytické a psychopatologické výskumy, ktorú vydávali spoločne. Tento termín neskôr prevzal aj S. Freud. V koncepte sa zdôrazňujú nevedomé procesy, nevedomé motívy prežívania a správania a vnútorná identita medzi patologickými a tzv. normálnymi procesmi.
 

Hlbinná terapia a poradenstvo individuálne, párové a skupinové:
– prináša osobnostnú, vzťahovú či komunikačnú zmenu do Vášho života
– k dispozícii odborní personál psychoterapeutov a psychológov s dlhoročnou praxou
– hlbinná psychoterapia individuálnou, párovou či kolektívnou formou podľa Vašich potrieb
– hlbinná terapia šitá priamo na mieru každého klienta vďaka osobnej či dištančnej online forme

Hlbinná terapia - vychádza teda z klasickej Freudovej psychoanalýzy, je však prepracovaná, moderne upravená a vedecky overovaná. Plne rešpektuje individualitu a slobodnú vôľu človeka. Je časovo ohraničená a cielená, pričom cieľom nie je len odstránenie ťažkostí (problémov, prejavov choroby a pod.), ale aj odhalenie širších súvislostí, lepšie porozumenie svojim problémom, vzťahom, prejavom choroby… prečo napr. ťažkosti prišli práve v tomto životnom období, prečo sa niektoré druhy problémov / situácií neustále opakujú a pod. Hlbinná terapia počíta s minulosťou človeka a jeho nevedomím, akceptuje dôležitosť zážitkov z detstva, ale obracia pozornosť najmä na život „tu a teraz“.

Usiluje o prepájenie - súčasnej životnej situácie s minulosťou, zaujíma sa o vzťahový život človeka – kto sú najbližší ľudia, akej kvality sú vzťahy s nimi, ako vyzerajú iné vzťahy – pracovné, formálne… Je terapiou dialógom – nejde o jednostranné „účinkovanie“ terapeuta experta, ale počíta s aktivitou a vkladom klienta. Terapeut od začiatku hľadá a posilňuje vnútorné a vonkajšie zdroje človeka, aby bol klient schopný účinne zvládať svoj život a ustáť náročné situácie aj po skončení terapie. Hlbinná terapia pracuje s voľnými asociáciami, emóciami, fantáziami a snami. Osobnosť terapeuta s jeho vedomostno – myšlienkovým svetom, autentickým emočným a telesným prežívaním je diagnostickým aj terapeutickým nástrojom.

Psychoanalytická psychoterapia - je vlastne dôsledné prebádavanie citového života človeka, vplyvov, ktoré ovplyvňovali a formovali budovanie jeho osobnosti od jeho narodenia. A to nie len na rovine, ktorú si klient racionálne uvedomuje, ale i na hlbších – podvedomých a nevedomých jeho duševných úrovniach. V rámci tejto psychoterapie sa napomáha klientovi emočne znovu prežiť, rozpoznať a uvedomiť jeho hlbšie, dovtedy mu neznáme súvislosti, ktoré si v sebe nesie a pomáha mu – či úplne, alebo aspoň čiastočne, sa spod ich blokujúceho vplyvu vymaňovať.

Psychoanalytická prax - nekladie dôraz na to „dozvedieť sa informáciu“, ale na „precítiť, zažiť, znovu prežiť“. Cesta ku zmene nie je cez uspokojenie vedomej racionality, ale cez otvorenie emocionality, znovu oživenie prežívania: smútkov, strachov, agresií, túžob, nenávistí, hanby, bezmocnosti, bolesti, osobnej bezvýznamnosti a atď. Nie myšlienky, nie slová nás zaťažujú, blokujú – ale ich emočný obsah a kontext – a ich dopad na naše emočné prežívanie a cítenie sa. A to hlavne a často ten ich emočný obsah, ktorý si vedome vôbec neuvedomujeme – že je v nás prítomný a že v nás pôsobí.

Táto terapia môže pacientovi pomôcť - aby lepšie porozumel sám sebe. Terapeutický rozhovor s klientom pomáha odokrývať dosiaľ neuvedomované a deštrukčné pôsobiace myšlienky a emócie, či traumatizujúce zážitky, ktoré – ak neboli správne spracované – majú vplyv na človeka a jeho vzťahy v súčasnosti. Hlbinná psychoterapia sa snaží o transformáciu neriešiteľných (neurotických) konfliktov do subjektívne znesiteľnejšieho stavu. Je zameraná na odkrývanie jeho nevedomých konfliktov, s ktorými sa potom učí efektívnejšie vysporiadať.

Hlbinná terapia – môže pacientovi pomôcť, aby lepšie porozumel sám sebe. Je zameraná na odkrývanie jeho nevedomých konfliktov, s ktorými sa potom učí efektívnejšie vysporiadavať. Pomáha tiež pacientovi nahliadnuť do toho, ako rôzne skúsenosti z detstva spôsobujú, že sa teraz cíti neúplný, úzkostný, že má nízku sebaúctu, čo zhoršuje jeho fungovanie v dospelom živote. Táto forma terapie vychádza z premisy, že naša duševná pohoda je ovplyvňovaná nevedomými konfliktami, významnými zážitkami z detstva a bolestnými pocitmi, ktoré sú v pozadí rôznych obranných mechanizmov. K tomuto typu terapie patrí aj katatýmne-imaginatívna psychoterapia, koncentratívne pohybová terapia a integratívne sa môžu využívať aj techniky Rogersovej terapie, gestaltterapie a expozičné techniky.

Jedným z princípov – psychodynamickej hlbinnej psychoterapie je, že veľká časť psychického života je nevedomá a detské zážitky spolu s genetickými faktormi utvárajú dospelého človeka. Symptómy a správanie sú determinované komplexnými a často nevedomými silami. Kvôli množstvu konfliktov, zákazov, úzkostí a obrán máme sklony schovávať sa pred sebou, unikať do „falošného ja“. Úlohou psychodynamického terapeuta je sledovať pacientovo skutočné Ja. Povedané inými slovami, psychodynamický terapeut pomáha pacientovi v dosiahnutí pocitu autenticity a jedinečnosti.

Skúsený psychológ či terapeut - Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Psychoterapia - je profesionálnym vzťahom, ktorý je vymedzený časom, frekvenciou sedení podľa kontraktu, obsahom rozhovoru a stupňom otvorenosti, s akým môže človek hovoriť o problémoch so psychoterapeutom. V psychoterapeutickom vzťahu je zaistené právo na súkromie ,takže klient môže vyjadriť čokoľvek má na mysli bez toho aby sa musel obávať, že sa informácie dozvedia iní. Jedným z rozdielov medzi bežným „vyrozprávaním sa“ blízkej osobe a psychoterapiou je to, že psychoterapeutický vzťah je vzťahom profesionálnym , v ktorom sa riešia problémy a starosti klienta. Základom tohto vzťahu je pozitívne pracovné spojenectvo v ktorom klient a terapeut spolupracujú v snahe dosiahnuť spoločný terapeutický cieľ. Psychoterapia je vždy jedinečnou skúsenosťou zdieľanou ako klientom tak terapeutom. Ak máte záujem o viac informácii, alebo osobné stretnutie – kontaktujte nás, sme tu pre Vás.

  •  Dĺžka a trvanie terapeutického stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Miesto konania terapeutických stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Forma terapeutických stretnutí: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme potrebám klientov
  •  Termíny terapeutických stretnutí: terapeutické a poradenské služby realizujeme - dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov terapie:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Forma
    osobne | online
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na terapeutické stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.