virtuálna terapia, sychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

Virtuálna terapia

Terapia virtuálnou realitou je nová forma pomoci, ktorá túto technológiu využíva na liečbu psychických porúch. Terapia virtuálnou realitou, nazývaná tiež terapia expozíciou vo virtuálnej realite, vám umožňuje vstúpiť do virtuálneho sveta, ktorý je starostlivo skonštruovaný tak, aby zvyšoval vašu expozíciu negatívnym stimulom, takže môžete budovať odolnosť a emocionálnu silu. Ak sa ponoríte do virtuálneho sveta, môže vám to pomôcť odvrátiť pozornosť od bolesti.Na to, aby mohla byť zrealizovaná, je potrebný hardvér (VR headset) a softvér (obsluhujúci program v počítači). V zásade platí, že virtuálna terapia a virtuálna psychoterapia vykazujú veľmi vysokú účinnosť a preukázateľne majú vplyv na rôzne psychické problémy. Terapia dokáže liečiť úzkostnú a panickú poruchu, fóbie, depresie, autizmus, stres a dokonca aj chronickú bolesť.
 

Terapia virtuálnou realitou – využíva virtuálny svet vytvorený technológiou VR, aby ste sa dostali do situácií, z ktorých sa môžete poučiť. Ak je cieľom napr. prekonať strach či fóbiu, môžete byť vystavení tomu, čoho sa bojíte, pričom expozícia sa postupne zvyšuje počas niekoľkých sedení. Terapeut poskytuje rozhovorovú terapiu pred, po a niekedy aj počas vašich virtuálnych skúseností, aby vám pomohol spracovať to, čo ste videli, najzdravším možným spôsobom.

Pretože terapia - virtuálnou realitou závisí od technológie, stupeň jej užitočnosti má veľa spoločného s použitým vybavením a programami. Keď prvýkrát navštívite terapeuta s VR terapiou, musí si s Vami sadnúť a porozprávať, aby určil povahu a rozsah vášho problému. Pred umiestnením do virtuálneho prostredia pomocou VR technológie môžete mať jednu alebo viac osobných sedení. Po absolvovaní sedenia VR môže váš terapeut s vami spolupracovať pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie alebo nejakej inej liečebnej formy terapie.

VR virtuálna terapia a psychoterapia prináša:
– zaujímavá, motivujúca a moderná forma terapie pre klientov
– poskytuje klientom objektívne výstupné dáta o účinnosti terapie
– údaje sú uložené v počítači, na ktorom je VR simulácia vykonaná
– môžnosť domácej VR liečby a terapie s monitorovaním na diaľku
– nižšie náklady na liečbu fóbii, strachov, závislostí, depresií či bolesti

Virtuálna realita – vie byť veľmi účinná na uvoľnenie a relaxáciu pre ľudí, ktorí zažívajú stres a tlak. V časoch pandémie sú to aj ľudia z prvej línie. Výhodou je tiež to, že virtuálne terapeutické stretnutia je možné robiť aj dištančne, teda online formou prostredníctvom internetu. Samotné prostredie pri osobnej forme VR terapie je navrhnuté tak, aby sústreďovalo problematické situácie zo života klienta. Klient je vystavený prostrediu, ktoré má liečivý účinok. Musí v ňom plniť rôzne úlohy a počas toho je izolovaný od vonkajších rušivých podnetov. Môže sa tak plne sústrediť na situácie, ktoré potrebuje vo svojom živote vyriešiť. Existujú dva hlavné typy terapie. Expozičná terapia a virtuálna rehabilitácia.

    • Expozičná terapia - klient je postupne vystavovaný podnetom, ktoré v ňom vyvolávajú stres alebo mu spôsobujú iné problémy. Môže tak bezpečne interagovať s takýmto prostredím a postupne si naň zvykať. Táto terapia sa výborne hodí na liečbu fóbií, napríklad z lietania, výšok, šoférovania, pavúkov či sociálnych fóbií.

    • Virtuálna rehabilitácia - je založená na plnení úloh a tréningov, vďaka ktorým sa klient učí novým schopnostiam a zručnostiam. V niektorých prípadoch znovu nadobúda naučené schopnosti, ktoré kvôli rôznym udalostiam zabudol. Môže ísť napríklad o tréningy kognitívnych schopností (pamäť, pozornosť), sociálnych zručností alebo relaxačných metód.

Virtuálna terapia - nezačne len tak. Predtým je potrebné absolvovať osobnú konzultáciu so psychológom či terapeutom, ktorý klienta celým procesom sprevádza. Ak sa rozhodne podstúpiť VR terapiu, bude vystavený prostrediu, ktoré sa premieta do VR headsetu. V kombinácii so zvukom zo slúchadiel bude takýto zážitok dokonalý. Na realizáciu terapie prostredníctvom VR je potrebný hardwér, špeciálne zariadenie, v tomto prípade VR headset. Ide o zariadenie, ktoré slúži na premietanie zvoleného prostredia. Jeho súčasťou je aj biofeedback, ktorý sa umiestni na ruku klienta. Umožňuje v reálnom čase získavať dôležité údaje či reakcie klienta. Okrem hardwéru je potrebný aj špeciálny softvér – VR program, ktorý sa nachádza v počítači alebo notebooku a vyžaduje len minimálne nároky na zariadenie. Softvér obsluhuje to, čo sa klientovi premieta do VR headsetu.

Virtuálna realita - integruje počítačovú grafiku v reálnom čase, povelové a polohovacie zariadenia, vizuálne displeje a ďalšie zmyslové vstupy, aby vnorili pacienta trpiaceho napr. fóbiou do počítačom generovaného virtuálneho prostredia. Vnorenie klienta do virtuálnej reality má niekoľko výhod oproti vystaveniu pacienta reálnemu podnetu. Liečba sa môže uskutočňovať v ambulancii terapeuta, čo je lepšie ako keby sa mal klient vystavovať reálnym stresujúcim situáciám a preto liečba môže byť finančne efektívnejšia, ako keď má terapeut asistovať pri expozícii pacienta reálnym podnetom. Ďalej, liečba virtuálnou realitou tiež môže byť použitá pri klientoch, ktorí sa príliš boja vystavenia reálnemu podnetu v reálnom prostredí.

Potenciál a využitie - virtuálnej reality je obrovský, a to platí aj mimo kontextu strachu, fóbií alebo úzkostí. V súčasnosti sa virtuálna realita využíva aj v oblasti autizmu, Alzheimerovej choroby, chronickej bolesti, pri fyzioterapii a rehabilitácii mozgovej mŕtvice a Parkinsonovej choroby, ako aj rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Navyše, virtuálna realita klientovi šetrí čas aj peniaze. Ak máte strach z výšok, nemusíte ísť počas sedení na vyvýšené miesta a robiť konfrontáciu. Všetko sa deje v jednej miestnosti, človek je v bezpečí a učí sa so svojím strachom pracovať.

Možnosťou použitia virtuálnej reality – (VR) na liečbu fóbií, tzv. VRET (Virtual Reality Exposure Therapy) sa zaoberajú mnohé výskumné projekty a štúdie vo svete. Virtuálna realita už nie je v medicíne novinkou. Je spoločným menovateľom behaviorálnej psychológie, manažmentu bolesti, lekárskej prípravy, rehabilitácie, meditácie a ďalších odvetví, ktoré snáď zatiaľ len váhajú s jej využitím. Používa sa napríklad aj na navodenie domáceho prostredia hospitalizovaným deťom, zmierňovanie bolesti, rýchlejšie zotavenie po infarkte. VRET sa takisto používa pri liečbe fóbií, úzkostných porúch, závislostí a posttraumatického stresu (PTSD).

Skúsený psychológ či terapeut - Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Pri VR terapii klienti - môžu byť „vystavení“ regulovanému strachu či podnetným spôsobom, ktorý sa zdá byť skutočný, aj keď nie je. Pacient sa po opakovanom podávaní stresujúcej situácie v bezpečnom prostredí prispôsobí stimulu a reakcia na strach a negatívne reakcie sa postupne eliminujú. Aj keď diskusie na túto tému sa v mnohých aspektoch rôznia, väčšina analýz potvrdzuje vysokú účinnosť terapeutických postupov, kde sa využíva vnorenie do simulovaného prostredia, či situácie, z ktorej má pacient v skutočnom svete fóbiu. Ak máte záujem získať viac informácii, či sa priamo zúčastniť na terapeutickom sedení s psychológom využívajúcim VR terapiu, kontaktujte nás. Sme tu plne pre Vás.

  •  Dĺžka a trvanie terapeutického stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Miesto konania terapeutických stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Forma terapeutických stretnutí: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme potrebám klientov
  •  Termíny terapeutických stretnutí: terapeutické a poradenské služby realizujeme - dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov terapie:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Forma
    osobne | online
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na terapeutické stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.