relaxácia, psychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

Relax terapia

Značná časť ľudí dnešnej doby vôbec nedokáže relaxovať. Naše myšlienky sú neustále v pohybe, svaly máme napäté, sme pripravení k činnosti. Psychologická relaxácia tela a duše dokáže vo veľkej miere ovplyvniť našu schopnosť zvládania stresu. Neznamená iba uvoľnenie svalov, ale je to úplné nervové a duševné uvoľnenie, ktoré blahodárne vplýva na duševné zdravie človeka. Nervové napätie spôsobuje napätie vo svaloch: nevedome zatíname zuby, zvraštíme čelo, napnú sa svaly krku, šije a chrbta, stiahne žalúdok, ale rovnako sa môže uložiť v hociktorých orgánoch, hlavne v tých, ktoré máme z rôznych dôvodov oslabené.
 
Tak ako myšlienka alebo pocit - môže spôsobiť nervózne napnutie svalu, tak aj uvoľnenie má tiež vplyv na pocity a prežívanie. Reflexnou cestou znižujeme aktivitu sympatického nervového systému: znižuje sa krvný tlak, činnosť srdca sa spomaľuje a stáva sa rovnomernejším, imunitný systém sa posilňuje. Relaxačné techniky sú vhodné pri zvládaní úzkosti a pri predchádzaní depresívnym stavom, ale rovnako je možné liečiť akékoľvek zdravotné problémy. V hlbokom relaxačnom stave sa dáva do pohybu aj samoliečiaci proces.
 

Dnes už málokto vie – že slovo relaxácia má pôvod v stredovekej francúzštine a znamenalo pustiť väzňa. Obrazne by sa dalo povedať, že v dnešných časoch nahromadené napätie v nás je uväznené, je to nevyužitá duševná energia a my sme jej väznitelia, čo si tiež vyžaduje námahu a tým viaže duševnú energiu. Relaxácia oslobodzuje „väzňa“- napätie v nás; aj „väzniteľa“ t.j. nás, pretože nemusíme ďalej „strážiť“- držať uväznené napätie v nás. Cieľom je, aby sme to, čo držíme v sebe potlačené vedeli uvoľniť, vypustiť a tým aj spracovať. Deje sa to prostredníctvom nácviku relaxácie, spracovávaním zážitkov z nej. Pozitívna správa je tá, že mnohé problémy sa dajú riešiť, a to práve v stave hlbokej relaxácie.

Terapeut vedie klienta - v tomto stave koncentrácie k miestu, kde vzniklo nesprávne vyhodnotenie. Klient uvidí prepojenie dnešného problému s nesprávnym vyhodnotením v minulosti a týmto pochopením spolu s jeho neutralizáciou môže daný problém vyriešiť. Terapia poskytuje súhrn nástrojov k efektívnemu riešeniu klientom označených a v danom okamihu vynorených problémov, pričom spája najnovšie poznatky výskumov z oblasti psychológie a holistickej (celostnej) medicíny. Relexačné techniky, ktoré používame, sú súborom terapií, využívajúcimi nasledovné postupy: Základná analýza problémov – fyzických, či psychických chorôb, psychoterapia, spracovanie katatických obrazov, sugestívna terapia, regresná terapia a iné.

Relaxačné poradenstvo individuálne, párové a skupinové:
– prináša osobnostnú, vzťahovú či komunikačnú zmenu do Vášho života
– k dispozícii odborní personál psychoterapeutov a psychológov s dlhoročnou praxou
– relaxačná terapia individuálnou, párovou či kolektívnou formou podľa Vašich potrieb
– relax terapia šitá priamo na mieru každého klienta vďaka osobnej či dištančnej forme

Pod relaxáciou rozumieme – fyzické i psychické uvoľnenie. Relaxácia spolu so správnym dýchaním sú dva najúčinnejšie spôsoby neutralizácie negatívnych účinkov stresu. Relaxácia je teda komplexná protistresová reakcia. Je to psychofyziologický stav intenzívnej regenerácie organizmu, v ktorom dochádza k posilneniu imunitného systému, spomaleniu látkovej výmeny a k hĺbkovej regenerácii buniek – najmä buniek nervového systému. Aj keď relaxácia sama naše starosti a problémy nevyrieši, ani neodstráni negatívne spomienky zasunuté v našom podvedomí, zníži ich negatívny náboj, napomáha pozitívnejšej citovej bilancii. To má nesporný psychohygienický a psychoterapeutický účinok. Relaxácia umožňuje pozrieť sa na vlastné problémy s nadhľadom a odstupom.

Tým že napomáha sebapoznaniu - adekvátnej sebareflexii, môže vystupovať ako významný prostriedok nášho osobnostného rastu, nášho smerovania k zrelosti osobnosti. Relaxačné metódy vychádzajú z poznatkov o vzájomnej súvislosti medzi trom faktormi: psychickou tenziou, funkčným stavom vegetatívnej nervovej sústavy a napätím svalstva. Keďže tonus svalstva sa dá meniť pomocou vôle, dá sa pomocou zámernej svalovej relaxácie dosiahnuť psychické uvoľnenie a i ovplyvnenie orgánových funkcií riadených vegetatívnou nervovou sústavou.

Relaxácia vyžaduje od klienta - ochotu ponoriť sa do stavu uvoľnenia, obmedzenia vonkajších podnetov, koncentrácie na zadávané formulky. Prebieha zvyčajne v pohodlnej polohe, či už v sede alebo v ľahu. Medzi najznámejšie patria autogénny tréning od J.H. Schultza, Jacobsonova progresívna relaxácia alebo ďalšie techniky využívajúce imagináciu klienta. Spomedzi relaxačných metód je metodicky dobre rozpracovaný autogénny tréning a tiež progresívna svalová relaxácia. Často sú užitočné kombinácie viacerých metód, napríklad autogénny tréning s psychodynamickou psychoterapiou, progresívna svalová relaxácia s kognitívne-behaviorálnou terapiou.

To že uvoľnenie svalov tiež ovplyvňuje psychiku, nie je v žiadnom prípade prekvapujúce: vieme, že tu existuje spätná väzba. Zameranie sa na telo a uvoľnenie svalov vedú v konečnom dôsledku aj k uvoľneniu v mozgu. Stresom podmieneným ochoreniam ako hypertenzia sa tým zabráni alebo sa dajú dokonca liečiť.

Relaxácia je stav – kedy sa v tele uvoľňuje svalové a psychické napätie. Je to stav uvoľnenia mysle a tela so zážitkom vyrovnania, pokoja, vnútorného ticha. Uvoľnenie pomáha pri obnove rovnováhy v organizme a zároveň navodzuje stav pohody a energetickej zásoby pre ďalšiu činnosť. Každý z nás potrebuje získať energiu na to, aby bol výkonný, aby sa mohol dobre sústrediť na prácu, zážitky, či napríklad u detí na učenie a školský výkon. Ideálnou relaxáciou je hlboký zdravý spánok, v ktorom dokážeme obnoviť podstatnú časť našich telesných i duševných síl. Po dobrom spánku obvykle cítime vnútornú vyrovnanosť, uvoľnenie, máme pocity spokojnosti či šťastia. Tieto pocity si však vieme navodiť nielen spánkom, ale aj vedome – formou relaxácie.

Na čo sa využívajú – vďaka relaxácii možno predchádzať mnohým zdravotným problémom a ťažkostiam a tiež mnohé takéto ťažkosti aj riešiť. Relaxácia sa môže podieľať na zlepšovaní nášho životného štýlu, môže pomáhať zvládať náročné životné situácie. Pri správnej realizácii priaznivo pôsobí na krvný obeh, pomáha normalizovať tep, upravuje dych, spôsobuje celkové telesné uvoľnenie. Telesné pocity sa premietajú do vnútorných systémov – emocionálnych, psychických a mentálnych. Relaxácia pomáha aj pri zlepšovaní pamäte, sústredenia, pomáha navodzovaniu pocitov istoty, sebadôvery a pokoja, znižuje úroveň napätia, neistoty, úzkosti, obáv. Pomáha redukovať trému a podporuje odhodlanie i odvahu. Pozitívne vplýva na celkový rozvoj osobnosti.

Skúsený psychológ či terapeut - Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Pre koho sú určené – relaxácia je prospešná každému človeku a mala by patriť k základnej psychohygiene nie len dospelých, ale aj detí. Existuje mnoho relaxačných techník, ktoré sú pri správnej realizácii a odbornom vedení vhodné pri rôznych detských ťažkostiach, neurózach, strachoch, úzkostiach, ale aj pri telesných postihnutiach, poúrazových stavoch, či ochoreniach. Aj u detí s poruchami učenia či poruchami pozornosti je časté, že sa v dôsledku dlhodobo prežívaných ťažkostí alebo neúspechu nachádzajú v strese, sú nepokojné, často aj konfliktné. Ak napätie pretrváva dlhodobo, hromadí sa a môže sa stať pre dieťa výrazným problémom v jeho školskom aj osobnom fungovaní.

  •  Dĺžka a trvanie terapeutického stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Miesto konania terapeutických stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Forma terapeutických stretnutí: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme potrebám klientov
  •  Termíny terapeutických stretnutí: terapeutické a poradenské služby realizujeme - dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov terapie:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Forma
    osobne | online
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na terapeutické stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.