Muzikoterapia a psychologické poradenstvo, koučing a terapia u psychológa a psychologičky

Muzikoterapia

Muzikoterapia sa skladá z dvoch gréckych slov. Zo slova músikos, čo môžeme preložiť ako hudobný, a therapeia, pod ktorou rozumieme liečenie. Na základe toho môžeme definovať muzikoterapiu ako liečebný proces, alebo aj ako „liečebno-výchovnú metódu vysoko komunikatívneho charakteru.“ Odborný muzikoterapeut prostredníctvom muzikoterapie možno pôsobiť preventívne aj kuratívne na ohrozených, postihnutých a narušených jedincov všetkých vekových kategórií bez ohľadu na pohlavie, sociálnu príslušnosť, vzdelanie alebo povolanie. Muzikoterapiu môžeme charakterizovať aj ako liečebnú psychologickú metódu, využívajúcu hudbu ako prostriedok terapie, ktorá zlepšuje fyzické a psychické zdravie, znižuje napätie počas terapie, navodzuje príjemnú atmosféru, zvyšuje predstavivosť a koncentráciu, vedie k relaxovaniu a odkloneniu pozornosti od rušivých vplyvov, k posilneniu expresie (vyjadrenia) a nakoniec ju môžeme chápať aj ako istú formu verbálnej komunikácie.
 

Muzikoterapia - nie je určená len na liečbu psychických problémov. Je súčasťou terapeutických prístupov u mnohých diagnóz či stavov. Ide napríklad o Parkinsonov syndróm, sklerózu multiplex alebo detskú mozgovú obrnu. Pozitívne vplýva aj na osoby v kóme či na pacientov, ktorí trpia nevyliečiteľnými ochoreniami. Muzikoterapeutka však tvrdí, že prístup je veľmi individuálny: „Inak budeme pracovať s človekom, ktorý hľadá svoju vlastnú cestu a inak s tým, ktorý má problémy s pamäťou po úraze mozgu. To znamená, že muzikoterapia sa nesústreďuje iba na psychické problémy, ale aj na choroby tela a teda na celého človeka. „Takzvaná hudobné farmakológia – teda, že na určitú chorobu možno použiť špecifickú hudbu – neexistuje. Každý z nás je jedinečný a preto je dôležité zohľadňovať jeho osobnú hudobnú históriu. Všeobecne môžeme povedať, že pomalšie tempo upokojuje, otvára možnosti pre relaxáciu a odpočinok, dynamické zasa aktivuje. Aby však existoval jedinečný predpis, napríkad na upokojenie si dajte Bacha, tak to určite nie.

Muzikoterapia individuálna, párová a skupinová:
– prináša osobnostnú, vzťahovú či komunikačnú zmenu do Vášho života
– k dispozícii odborní personál muzikoterapeutov a psychológov s dlhoročnou praxou
– odborná muzikoterapia individuálnou, párovou či kolektívnou formou podľa Vašich potrieb
– muzikoterapia šité priamo na mieru každého klienta vďaka osobnej či dištančnej online forme

Úloha muzikoterapeuta – je zložitá a zodpovedná. Je zároveň umelcom, ale aj terapeutom. Musí dôsledne vyberať hudbu, aby na klienta nevplývala negatívne a aby naopak ešte nezhoršila jeho aktuálny stav. Potrebuje mať nielen dobré hudobné schopnosti, ale musí vedieť, ako ich správne využívať pri terapii. Veľmi dôležitou schopnosťou, ktorá sa vyžaduje od terapeuta, je zvládať negatívne prejavy správania klienta. Cieľom muzikoterapie je zlepšenie kvality života, kvality medziľudských vzťahov, podnecovanie osobnostného rozvoja, rozvoj sociálnych interakcií a komunikácie, sebarealizácia, sebavyjadrovanie, zvládanie stresu, motivácia.

Hudba poskytuje veľa - možností na prežívanie radosti, pozitívnych pocitov, ale aj na vyjadrenie negatívnych pocitov, slúži k naplneniu emocionálnych, sociálnych, kognitívnych, telesných či spirituálnych potrieb jedincov. Muzikoterapeutická skúsenosť obvykle vyvoláva pozitívne zmeny vo všetkých rozmeroch organizmu. Má podobu cvičení a hier s rozličným zameraním. Či už sú to aktivity orientujúce sa na pozornosť a vnemy, na tvorivosť či rozvoj pamäťových schopností. Rôzne podoby muzikoterapie majú vplyv na zmeny konania a správania, často plnia významnú funkciu relaxácie a aktivujú emócie. Muzikoterapia obvykle zahŕňa hudobné cvičenia, ktoré sú spojené s pohybom, spevom, dramatizáciou a často aj maľbou. Patrí tu tiež počúvanie hudobných rozprávok alebo pantomíma.

Muzikoterapia alebo hudobná terapia je založená na liečení hudbou. Je to spôsob, ktorý podporuje navodenie zmien v správaní či konaní človeka. Využívajú sa pritom informácie, ktoré nám hudba sprostredkúva, ako aj samotná melódia, rytmus či tempo. Ponúka široké možnosti symbolického, neverbálneho vyjadrenia pocitov.

Muzikoterapia ako liečba hudbou – využíva sa pri liečbe stresu, úzkosti, nespavosti, pri neurotických a psychosomatických ochoreniach či pri depresiách. Pomáha pri liečení Parkinsonovho syndrómu, detskej mozgovej obrny alebo sklerózy multiplex. Ovplyvňuje krvný tlak či tep, aktivitu mozgu, napätie vo svaloch a koži, taktiež zlepšuje pamäť aj sústredenie a vedie k aktivizácii svalového systému. Muzikoterapiu vykonáva kompetentný, kvalifikovaný a vyškolený muzikoterapeut. Môže byť realizovaná individuálne aj skupinovo, s využitím skupinovej dynamiky. Ľudia, ktorí vyskúšali efekt muzikoterapie na vlastnej koži, sa zhodujú: prináša silný prílev energie, pokoja i pozitívnej nálady. Pri dlhodobých a najmä opakovaných sedeniach bývajú jej účinky ešte silnejšie, trvalejšie a intenzívnejšie.

Muzikoterapia, terapia a liečba hudbou – je spôsob, ktorý pomáha pri odstraňovaní zmien správania a konania človeka. Možno povedať, že ide o informácie, ktoré nám sprostredkúva hudba, jej rytmus, tempo, či melódia. Jej počiatky siahajú ďaleko až do Indie a Mezopotámie do obdobia 2. tisícročia pred Kristom. Pocity stresu, napätia a nepohody dokáže v rámci hudobnej terapie odbúravať spev či hranie na hudobných nástrojoch. Fantázii sa pri muzikoterapii nekladú hranice a ľudia si vďaka tejto liečebnej metóde hľadajú cestu nielen k ostatným, ale aj k sebe.

Skúsený psychológ či terapeut - Vám môže pomôcť aj v prípade, keď cítite potrebu osobnostného rastu a napredovania, túžite sa dozvedieť viac o sebe, chcete lepšie porozumieť vlastnému prežívaniu, či lepšie zvládať stresové situácie. Preto ak hľadáte odpovede na svoje otázky, neváhajte nás kontaktovať a dohodnúť si najbližšie spoločné stretnutie.

Hudba má viacero pozitívnych účinkov - nielen na vašu náladu, ale aj na podávaný výkon. Hudba má jednoducho pozitívny vplyv na telo i psychiku. O tom niet pochýb, a preto sa naplno využíva v muzikoterapii. Obľúbené melódie pomáhajú aj v bežnom živote ako je lepšie zvládanie stresu a spôsob ako dokáže človek relaxovať. Dokáže dodať viac energie, keď je človek unavený. Hudba podporuje koncentráciu a tvorivosť a jej úloha je dôležitá aj pri cvičení. V tomto kontexte sa dá uvažovať o jej vplyve na naše chudnutie.

  •  Dĺžka a trvanie terapeutického stretnutia:  60 minút  resp.  dohodou 
  •  Miesto konania terapeutických stretnutí:  online forma al. osobne / Bratislava / Slovenská republika
  •  Forma terapeutických stretnutí: denná, individuálna (One to One) al. skupinová - prispôsobujeme potrebám klientov
  •  Termíny terapeutických stretnutí: terapeutické a poradenské služby realizujeme - dohodou - priebežne počas pracovných dní alebo víkendov
  •  Cieľová skupina klientov terapie:  každý kto túži po pozitívnej zmene v osobnom, profesnom alebo vzťahovom živote (individuálne al. skupinovo)
  • Forma
    osobne | online
  • Rozsah
    60 min. | dohodou
  • Termíny
    individuálne | dohodou
  • Jazyky
    slovensky | nemecky | anglicky
Zaujala Vás ponuka na terapeutické stretnutie ? Alebo máte ešte otázky a potrebujete bližšie informácie ? Ponúkame Vám odborné vedomosti a dlhoročné zručnosti v oblasti osobného, profesného či vzťahového rozvoja. Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky +421 947 919 951 alebo online formou. Sme tu pre Vás.