Partnerské vzťahy

Partnerské vzťahy

Dnešné partnerské vzťahy už dávno nie sú o tom, o čom boli vzťahy našich rodičov, či starých rodičov. Sú príliš komplikované a nestále. Niekedy sa zdá všetko chaotické a neprehľadné. Odborníci však tvrdia, že stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých prístupov, vďaka ktorým sa vzťahy stávajú prehľadné, jednoduché a naplnené. Veľa ľudí tvrdí, že vzťahy sú komplikované preto, lebo je komplikovaná doba. Je síce pravda, že dnešná doba je úplne iná ako doba, v ktorej žili naši rodičia a starí rodičia. To však ešte neznamená, že sa na ňu môžeme vyhovárať vždy, keď máme vo vzťahoch problémy. Okolie a spoločnosť na nás síce majú vplyv, ale to, aký partnerský život vedieme, ovplyvňujeme predovšetkým my sami.

Partnerské vzťahy si komplikujú - ľudia sami. Dnešný prístup nás učí, že oveľa jednoduchšie je veci vymeniť, než ich opraviť. Presne toto premietame aj do partnerského života, no zabúdame na to, že ľudia nie sú veci a že sila lásky a partnerského života spočíva práve v tom, že sa máme snažiť aj o nápravu a hľadať nové riešenia. Niekedy sú problémom vysoké očakávania. Nikto nie je dokonalý a ani my nie, preto je zbytočné očakávať, že dokonalým bude práve náš partner. Každý máme chyby, s ktorými vieme pracovať a formovať ich, pokiaľ naozaj chceme. Dôležité však je priznať si, že vôbec nejaké chyby máme. Ak si chcete budovať krásny vzťah na celý život, možno vám v tom pomôžu niektoré z lepších prístupov ku svojej partnerke alebo partnerovi.

Vytvorenie vzťahu - s niekým, do koho ste blázon, je jeden z najlepších pocitov v živote. Vytvorenie úspešného a trvalého vzťahu si však vyžaduje úsilie. Nasledujúce tipy vám pomôžu byť skvelým priateľom alebo priateľkou.

Dôvera - vzťah bez dôvery vám šťastie neprinesie. Ak podozrievate, žiarlite, nedôverujete a neustále sledujete partnera, alebo partnerku vonku, na internete, v mobile, pravdepodobne to váš vzťah zničí. Jediným spôsobom, ako naozaj dať vzťahu šancu rozvíjať sa, je veriť vašej partnerke, alebo partnerovi, že budú verní a spravia všetko pre dobro vášho vzťahu. Znie to jasne, ale mnohí potrebujú pripomenúť: váš partner, alebo partnerka sa rozhodli byť s vami a s nikým iným. Verte tomu, čo máte a užite si to.

Smiech - užite si seba navzájom a bavte sa. Niekedy ľudia vnímajú len rozdiely a iné názory vo vzťahu, nehovoriac o vonkajších problémoch a zabúdajú na šťastné a zábavné chvíle s partnerkou, alebo partnerom. Zdieľanie smiechu a dobrých momentov s partnerom, alebo partnerkou je jedným z najlepších zážitkov v živote. Ak sa ale zdá, že o sebe pochybujete a dávate prednosť tomu, že trávite čas oddelene, môže to byť čas na to, aby sa vaše cesty rozišli.

Kompromis - nemusíte súhlasiť so všetkým, ale dôležité je vypočuť partnera, alebo partnerku a skúsiť nájsť kompromis. Koniec koncov, ste nehľadali klon samého seba, s ktorým máte vzťah.

Dráma - niektorí ľudia sa radi hádajú a emočne vyčerpávajú, ale dráma je zlý spôsob, ako vyriešiť problémy alebo vyjadriť nespokojnosť vo vzťahoch. Môže vás to uspokojiť v tom, že sa cítite dôležito a ste stredobodom pozornosti, ale je to vlastne veľmi detský spôsob, ako komunikovať svoje pocity.

Romantika - romantika a pozornosť k druhému by nemali skončiť v momente, keď máte istotu, že ste si partnerku, alebo partnera získali. Je dobré pravidelne ukazovať svojmu partnerovi, alebo partnerke ako vám na ňom, alebo na nej záleží a že ich nepovažujete za samozrejmosť. Buďte milí a kreatívni: prekvapte darčekom, večerou, alebo kultúrou. To robí človek ktorý ľúbi. Je to tvrdá práca a neudržateľná, ak vyvíja úsilie iba jeden partner, alebo partnerka. Uistite sa, že ste sa nestali lenivými o vzťahu.

Rešpekt - neberte svoju partnerku ako samozrejmosť, alebo nezačnite s ňou zaobchádzať ako s príslušenstvom, ktoré vám patrí. On alebo ona sú rovnako úžasné osoby, ako keď ste sa spoznali.

Nedokonalosti - nikto nie je dokonalý. Prijmite to, že aj váš partner, alebo partnerka robia chyby, majú nedokonalosti a nebude vždy v najlepšom rozpoložení. Ani vy nie! Neočakávajte, že váš partner, alebo vaša partnerka bude perfektný stroj na vzťah. Nikto sa nerodí ako odborník na vzťahy a my všetci máme zlé dni.

Minulosť - neumožnite, aby vaša minulosť alebo minulosť vášho partnera, alebo partnerky ovplyvňovali to, čo máte teraz. Ak vám bolo vo vzťahoch predtým ublížené, neznamená to, že sa to stane aj so súčasnou partnerkou, alebo partnerom. Možno, že váš chalan alebo priateľka mali pred vami veľa partnerov a partneriek, ale nepredpokladajte, že sú neschopní a neschopné monogamie. Ľudia sa môžu meniť.

Asertivita - nestaňte sa rohožkou. Aj keď je normálne chcieť sa páčiť svojmu partnerovi, alebo partnerke a urobiť ich šťastnými, nemalo by to byť na úkor vašich vlastných potrieb. Je v poriadku z času na čas nesúhlasiť. Byť asertívnymi znamená, že hľadáte pre seba to, aby bol váš vzťah v rovnováhe. Takže ak sa vám nepáči skutočnosť, že váš priateľ trávi každú noc so svojimi kamarátmi, alebo každý večer fotky, s úsmevom mu povedzte, že sa vám to nepáči.

Citlivosť - ak má vaša partnerka ťažké obdobie, buďte s ňou, aby ste ju vypočuli, upokojili, prípadne poradili. Byť vo vzťahu znamená pracovať spoločne na riešení problémov. Vzťahy sú fajn, ale budú chvíle, keď budete potrebovať tiež podporu a silu od druhých..

Komunikácia - spolu s dôverou je to to najdôležitejšie, čo treba vedieť vo vzťahu zvládnuť. Je dôležité, aby ste otvorene, úprimne a pokojne hovorili o svojich pocitoch. Skrývať to, ako sa cítite, hovoriť svojej partnerke, alebo partnerovi, čo si myslíte, že chcú počuť, alebo komunikovať nahnevane, môže vzťahu uškodiť. Hovoriť čestne a otvorene vám umožní lepšie spoznať sa, riešiť problémy a urovnávať nezhody. Na druhej strane, hádky alebo ignorovanie problémov vytvára vzdialenosť medzi vami. Ak máte niečo, o čom potrebujete hovoriť – povedzte to.

Ala ak partnerský vzťah nezdravý a toxický, vedie k neproduktívnemu cyklu, ktorý neprináša do partnerstva nič iné, než bojové podmienky a bolesť. Psychologička opísala najbežnejšie body úrazu v komunikácií – týkajú sa aj vás? „Komunikácia je pre vývoj úspešného a harmonického vzťahu nutnosťou, pretože je najužitočnejším spôsobom, akým môžu partneri nadviazať puto,“ tvrdí doktorka Connie Omari, riaditeľka Tech Talk Therapy, určenej na pomoc párom.

Bez komunikácie - nie je šanca, aby partner zistil, čo potrebujeme a chceme, zamedzuje nadviazaniu a prehĺbeniu intímneho puta. Doktorka Omari ju vidí ako najúčinnejší nástroj pre položenie stabilných základov intimity a vzťahu. Vďaka tomu budeme schopní s partnerom vyriešiť akýkoľvek problém. O fakte, že partneri nevedia komunikovať, sa presvedčilo mnoho odborníkov, vrátane manželskej poradkyne Amy McManus. McManus vyhľadávajú partneri najmä pre svoju neschopnosť správne a efektívne komunikovať. Kvôli tomu sa dostávajú do kruhu hádok a nedorozumení, ktorý nevedia prerušiť.

Klinická psychologička - Carla Marie Manly súhlasí; väčšina nedorozumení vo vzťahu pramení z nesprávnej komunikácie. Partneri nevedia aktívne načúvať a pozrieť sa na situáciu očami druhého. Preto doktorka Manly spísala najčastejšie chyby, ktoré zlá komunikácia spôsobuje, čo môže vyústiť až do konca vzťahu. Nehovoríme o cnostiach alebo rovnakých hodnotách – tie by mali partneri zdieľať -, ale o názoroch na bežné a každodenné veci. Ak s nami nesúhlasí milovaná osoba, máme tendenciu brať si to osobne. Nezaujímame sa o jeho pohľad, nesnažíme sa konverzovať a obohatiť sa iným názorom – ale ťaháme do toho ego.

Ak s nami partner nesúhlasí, nahneváme sa, máme pocit, akoby nás zradil. Kde sa berie toto nastavenie? Prečo sa neodosobníme ale necháme ego, aby z rozdielnych názorov urobilo zbytočné hádky? Týmto postojom dávajú partneri najavo, že si toho druhého nevážia. Navyše partnerstvo bude mať dva možné scenáre – buď sa budete dohadovať o každej maličkosti, alebo jeden z vás radšej prestane hovoriť svoj názor len aby bol kľud. Obe možnosti sú pre dlhodobý vzťah nezdravé. Doktorka Manly tvrdí, že partneri by mali bezpečne nesúhlasiť bez toho, aby sa následne navzájom napádali.

Inými slovami - jeden z vás musí byť víťaz. Na čo je to dobré? Jeden zvíťazí a nakŕmi tak svoje ego, pričom druhý cíti zášť, hnev a vyrovnáva sa so zroneným egom. Prospieva to vzťahu? Mnoho párov sa podľa Manly zameriava na víťazstvo a nie na riešenie skutočného problému. Bojujeme proti sebe a hľadáme potvrdenie samého seba, než že by sme sa sústredili na samotný problém. Ublížime partnerovi len preto, aby nášmu egu nebolo ublížené. Nedivme sa potom, prečo sú vzťahy nešťastné a nefunkčné. Nezhody sa majú riešiť spoluprácou, aby bola výhra na oboch stranách.

Koľkokrát - ste ich v komunikácií s náprotivkom použili? Mnohí až pričasto. Hádzanie viny na partnera je najčastejším a niekedy aj najjednoduchším spôsobom, ako mu dať najavo, že nám bolo ublížené. Bohužiaľ, je to aj najmenej účinný spôsob, ktorý nič nerieši. U partnera spúšťa bojovný a obranný mód, a tak sa dostávate do hádky boja o moc a víťazstvo. Hádzaním viny partnera osočujeme, ale neadresujeme nekriticky prítomný problém.

Partneri nemôžu - mať silné puto bez toho, aby sa rozprávali, a to otvorene, neprerušovane a skutočne si načúvali. Ak pozeráme do mobilu, počúvame partnera len na pol ucha; konverzácia sa stáva jednostrannou, nezúčastňujeme sa v nej a puto chladne. Tento komunikačný problém je podľa doktorky Manly aktuálny viac než inokedy práve vzhľadom na rozšírenosť sociálnych sietí. Multitasking, alebo venovanie sa viacero veciam naraz, znamená, že sa ani jednej nevenujeme poriadne. Partnerovi tým hovoríte, že nie je dostatočne dôležitý na to, aby ste mu venovali plnú pozornosť.

Komunikačné problémy sa dajú zvládnuť s láskavým a empatickým prístupom. Snaha, trpezlivosť a otvorenosť by nemali chýbať v žiadnom vzťahu, pretože prospievajú komunikácií, ktorá je základom intímneho puta. Nezabúdajte, že nie ste odkázaní na vzťah plný neporozumenia a utrpenia; ak ste na to pripravení a máte dostatok ctižiadosti, môžete to zmeniť.

Partnerské vzťahy riešime počas celého nášho života. Spájajú sa s komunikáciou, dôverou aj intimitou..