Pychológia veda o psychike

Psychológia je veda o psychike, teda aj duši. Pojem duša bol nahradený pojmom osobnosť. Centrom skúmania sú psychické javy, vnemy, spomienky, riešenia problémov, charakter, temperament. Predmet skúmania podla Wundta – psychologia je veda o vedomí. Psychológia študuje zákonitosti vzniku, vývoja a fungovania duševných procesov, stavov, vlastností človeka zaoberajúceho sa určitou činnosťou, zákonitosti vývoja a fungovania psychiky ako osobitnej formy života.

Psychológia (z gréčtiny psyché = duša, logos = slovo) je veda zaoberajúca sa prežívaním.

Psychológia je veda o psychike, duševnom zdraví, duševných chrobách, pomoci a podpory vďaka psychologickým metódam a prístupom. mladou vednou disciplínou, ktorá vznikla v 19 storočí. Aj napriek tomu sa s ňou môžeme stretnúť už v staroveku pri filozofoch, ako bol Platón, Sokrates či Aristoteles. Práve oni skúmali dušu a zaoberali sa ňou. Chápanie duše je pri tom pre psychológiu to najdôležitejšie, lebo práve duša ovplyvňuje psychiku človeka. Pojem „psychológia“ sa skladá z dvoch gréckych slov „psyché“ (duša) a „logos“ (veda). Všeobecne sa teda dá psychológia charakterizovať ako veda o duši.
 
No dnes v čase, keď si psychológia - našla svoje miesto v systéme vied, existujú presnejšie definície psychológie. Tá najvýstižnejšia je, že „psychológia je veda, o zákonitostiach rozvoja a fungovania psychiky ako osobitej životnej činnosti“. Predmet sa pri jednotlivých disciplínach psychológie môže meniť a to podľa ich zamerania. Všeobecne môžeme povedať že: predmetom psychológie je psychika a duševný stav človeka. Psychologické vedy (disciplíny) rozdeľujeme do dvoch základných skupín:

1, Základné psychologické vedy
Všeobecná psychológia – skúma základné teoretické otázky psychológie a podáva celkový obraz o človeku. (poznávacie procesy, dynamika citového života, autoreguácia človeka ..... ). Psychológia osobnosti – zaoberá sa vývinom osobnosti človeka. Zaoberá sa podobnosťou a odlišnosťou medzi ľuďmi.

Vývinová psychológia – Táto vedná disciplína sa zaoberá vývinom osobnosti človeka. Táto veda skúma a popisuje jednotlivé vývojové stupne osobnosti.

Sociálna psychológia – Zaoberá sa skúmaním a popisom sociálnych skupín a spoločenských inštitúcií. Skúma faktory začleňovania ľudí do týchto skupín či inštitúcií a pozoruje ich medziľudské vzťahy.

Psychopatológia – Skúma faktory vzniku a rozvoja psychických porúch a chorôb. Snaží sa aj hľadať spôsoby ich liečby


2, Aplikované psychologické vedy
Pedagogická psychológia – zaoberá sa skúmaním a popisom účinného vyučovania a poznania človeka.

Klinická psychológia – okrem diagnostiky duševných chorôb a ťažkostí sa snaží aj o psychoterapeutickú starostlivosť o chorých.

Poradenská psychológia – je to vlastne poradenstvo v rôznych oblastiach (napr. v oblasti výchovy, rodičovstva, školstva a pod. )

Súdna psychológia – skúma psychológiu páchateľov rôznej trestnej činnosti a vypracováva psychologické posudky pre potreby súdov.


 
Okrem týchto druhov aplikovanej psychológie - poznáme aj konkrétnejšie druhy psychológie napr. psychológia práce, športu, umenia, zdravia a pod. Medzi svetoznámych psychológov a autorov psychologických prístupov, metód a škol patria napríklad: Alfred Adler, Mary D. Salterová Ainsworthová, Nancy Bayleyová, Eric Berne, Bruno Bettelheim, Erik Erikson, Viktor Emil Frankl, Anna Freudová, Sigmund Freud, Erich Fromm, Carol Gilligan, Nicky Hayes, Karen Horneyová, Arthur Janov, William James, Carl Gustav Jung, Rosabeth Mossová Kanterová, Alfred Kinsey, Abraham Maslow, Jean Piaget, Ann Marie Ryanová, Anna Roeová, Carl Rogers, Virginia Satirová, Carolyn Woodová Sherifová, Burrhus Frederic Skinner, Harry Stack Sullivan a Rollo May. Irwin Yalom.Wilhelm Wundt-zakladateľ psychológie.


Chystáte sa študovať psychológiu
- ako vedný odbor alebo sa chcete v oblasti psychológie dovzdelávať ? Spomínate si ešte na prijímačky ? Ak ste sa ozaj usilovali dostať a študovať psychológiu, tak ste si určite dali prihlášku na viac škôl a potom porovnávali podmienky prijatia, čo kde chcú, aké knihy máte zháňať a odhadolvali ste kde máte asi aké šance. Stihli ste sa pri tom všetkom zamyslieť nad tým, čo by malo (a čo určitie nie) byť po vás žiadané na prijímacích skúškach? Predtým ako sa zamyslíme nad skúškami, pripomeňme si, kde na Slovensku máme možnosť študovať dennou formou jednoodborovú 10 semestrálnu psychológiu. Titul magistra psychológie môžeme získať na štyroch fakultách, sú to:
 
   Filozofická fakulta UK Gondova 2, 818 01 Bratislava, www.fphil.uniba.sk
   Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, 080 78 Prešov, www.unipo.sk
   Filozofická fakulta Univerzity sv. Cyrila a Metoda, 917 01 Trnava, www.ucm.sk
   Fakulta humanistiky Trnavskej univerzity, 918 43 Trnava, www.truni.sk
 
Okrem uvedných fakúlt ponúka Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského (Odbojárov 10/a, 820 05 Bratislava 25, www.fses.uniba.sk) šesť semestrálne štúdium aplikovanej psychológie (Bc) dennou formou. Absolventi odboru aplikovaná psychológia budú pripravení na prácu v prostredí domácich a medzinárodných organizácií zameraných na riešenie problémov pracovných organizácií, ich manažmentu, rozvoja ľudského potenciálu i problémov nadnárodného charakteru, ako sú otázky integračných procesov, sociálnych deviácií, kooperácie a súžitia etnických skupín.
 
Takže, čo všetko by ste mali mať v malíčku či skôr v hlavičke, keby ste sa uchádzali o štúdium psychológie tento rok ?
 
biológia človeka - vedomosti o biológii človeka očakávali štyri fakulty. Neviem či ste počas štúdia využili napríklad informáciu o počte červených krviniek v tele, ale vedmosti o telesnej schránke človeka sú predpokladom k tomu, aby sme sa mohli posunúť ďalej k duševnu a prípadne aj duchovnu. No a na neuroanatómii sa niečo z naučeného tiež môže hodiť.

matematika - s tradičnými pravedpodobnosťami by ste sa stretli asi len v Bratislave. Inak sa matematika už neobjavuje, ak nepočítame úlohy na logické myslenie. Či má byť psychológ dobrým matematikom preto, aby aspoň trochu pochopil o čo ide v štatistike neviem posúdiť.

psychologické testy - tie sa vypĺňajú na všetkých fakultách okrem fakulty sociálnych a ekonomických vied. Ak sa toho veľa nezmenilo, tak základom sú úlohy z rôznych testov na logické myslenie. Môže sa zdať, že práve psychologické testy sú tým pravým čím by mal uchádzač prejsť. Asi kvôli tomu, že je tam slovo psychologické.... mne práve tieto testy prídu najviac sporné. Prečo práve uchádzači o štúdium psychológie sú hodnotení podľa výseldkov IQ testov. Určitá inteligencia a logika sa v tomto obore očakáva, to sa nedá poprieť.

všeobecný prehľad - s otázkami na vašu rozhľadenosť sa stretnete všade okrem fakulty v Nitre. Pod všeobecným prehľadom sa skrývajú etika, estetika, filozofia, sociológia, politológia, historické vedomosti. No, záber je to široký.

psychológia - už nie testy, ale vedomosti väčšinou v rozsahu knižky od Mariána Košča plus otázky hlavne z všeobecnej psychológie a čo-to o histórii a hlavných predstaviteľoch. V Bratislave sú trošku náročnejší (tým trošku rozumej rozdiel medzi už spomínanou knižkou od M. Košča a Atkinsonovej). Jednoducho povedané, v Bratislave s gymnaziálnym učivom psychológie nevystačíte. Z čoho usudzujem, že ak niekto poctivo naštuduje predpísanú literatúru, má na nieľoko semsetrov dopredu vystarané.

jazykové testy - jazykové testy požadujú len na troch fakultách, väčšinou ide o porozumenie odbornému textu. Pod odborným textom sa môže skrývať aj biblický text.
 
Čo do obsahu je to zhruba - všetko. Pre úplnosť sa zmenim aj o forme. Na všetkých fakultách okrem jednej (TU) sú prijímacie skúšky písomné. V Trnave sú prijímačky dvojkolové, prvé kolo písmomnou formou a postupujúci uchádzači do druhého kola aj prehovoria. Ak chcete prejednať príjmacie skúšky na psychológiu s ľuďmi ktorí tento odbor študovali a pôsobia už v praxi - kontaktujte nás. Radi Vám poradíme a pripravíme Vás na príjmacie konanie.