Zdravá online komunikácia

Za ostatné mesiace a roky sa náš spôsob sociálneho fungovania výrazne mení. Zo spoločenského tvora, akým človek bol, sa stáva tvor „sociálno-sieťový“. Sociálne siete sú neraz jediným spôsobom, ako sa s niektorými ľuďmi „stretávame“, ako spoznávame názory iných, zaujímavosti, iné krajiny, ako komunikujeme.

Online komunikácia prináša množstvo výhod pre vzájomnú komunikáciu medzi ľuďmi

Online svet a jeho úskalia pre náš mozog sú pojmy, ktoré sú známe a vedcami skúmané javy súčasnosti. Ako sa cítite po niekoľkých hodinách online komunikácie? So slúchadlami, či bez, v teplákoch, či v sukni, s čajom, či kávou… Testujeme rôzne spôsoby a prístupy vo svojich domovoch. Home office má svoje výhody a online komunikácia nám pomáha prežiť a pracovať. Faktom je, že technológie nám to umožňujú a vďaka za ne.

Avšak aj napriek tejto - vďake sa po celom dni v online svete cítim celkom vyčerpane. A aj veľa mojich priateľov a kolegov, ktorí denne strávia veľa času na online meetingoch. Po prvých týždňoch online stretnutí som si myslel, že moja myseľ sa adaptuje na nové intenzívnejšie fungovanie vo virtuálnom svete, a preto som vyčerpanejšia viac ako po rovnakom počte osobných stretnutí. Po niekoľkých mesiacoch trvajúcej pandémie mi začali prichádzať správy od priateľov, kolegov “som asi vyhorený, potrebujem dovolenku, už ma tá karanténa vyčerpáva, neznášam meetingy…. “ Takmer všetci títo moji známi pracujú na pozíciách, kde manažujú, koordinujú a potrebujú byť v intenzívnejšom kontakte s inými ľuďmi. Denne sú v niekoľkohodinovom maratóne online stretnutí.

A to ma inšpirovalo - k premýšľaniu a štúdiu zdrojov, čo môže byť za tým. Prečo tá únava po sérii online meetingov? Pátral som po nejakom logickom vysvetlení, ktoré mi vysvetlí moju hypotézu, že som unavenejší z online stretnutia viac akoby som bol z osobného stretnutia. Výskumy o komunikácii tvrdia, že ak by sme si komunikačný tok predstavili ako 100 percent vzájomnej výmeny informácií, tak 93 % tvorí neverbálna komunikácia. Patrí do nej reč tela, postoj, gestá, mimika, pohyb, práca s hlasom (intonácia) a kontext, v ktorom sa komunikácia odohráva. Je to obrovský balík toho, ako sa ľudia navzájom ovplyvňujú a ako medzi sebou komunikujú.

Verbálne prejavy - a naše slová sú samozrejme dôležité, ale prisudzuje sa im len 7 percent. Teda reč tela veľmi významne podporuje a pomáha dešifrovať to, čo hovoríme v slovách a to, ako ich druhá strana dokáže načítať a porozumieť obsahu. Náš mozog nepretržite, bez toho, aby sme si to uvedomovali, funguje ako skener. Práve prostredníctvom neverbality sa lepšie orientuje v druhých ľuďoch. Oči, uši aj naša myseľ sú nastavené na to, aby neustále sledovali človeka, s ktorým sme v kontakte. Aktuálne komunikujeme s hovoriacimi tvárami.

Vidíme prevažne - tvár, prípadne naraz veľa tvári a je to zvýšená záťaž pre mozog, lebo sa potrebuje viac sústrediť a dostáva, ako by povedal môj kolega databázista – málo dát, ktoré potrebuje na vyhodnocovanie situácie a zmysluplné dešifrovanie. Jednoducho nás (našu myseľ) stojí viac energie a úsilia rozumieť kontextu. Ďalším stresujúcim faktorom pri rozhovoroch cez obrazovky je napríklad aj slabé pripojenie na internet, kedy je obraz málo ostrý a pre náš mozog to predstavuje zvýšenú záťaž. Vtedy opäť potrebuje byť aktívnejší a míňa na to viac energie.

Zvukové ruchy - mikro šumy, praskanie, či skreslenie ľudského hlasu vystavujú náš ”skener“ k prechodu na vyššiu rýchlosť a tým opäť aj zvýšenie nárokov na spotrebu energie. A teraz si predstavte online skupinovú diskusiu 5-6 ľudí, keď chcú viacerí naraz niečo povedať. Aká je to predstava? Vyhovuje vám to viac online, alebo za jedným stolom?  Tipy a triky pre lepšie zvládanie online meetingov:

Počas prestávok - športujte, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, vytraste stres, napríklad tancujte, spievajte, boxujte do vankúša, niekedy stačí pár minút na zbavenie sa nahromadeného hormónu stresu. Kvalitné slúchadlá a okuliare s modrým filtrom pomôžu prenosu dát a ochrane našich senzorov. Pri meetingoch, kde je viac ľudí si vopred dohodnite pravidlá komunikácie. Majte len nevyhnutné množstvo videohovorov za deň. Obmedzte hovory na nevyhnutnú dĺžku, aby sa zbytočne nepreťahovali. Rovnomerne si rozložte meetingy a ich počet v rámci dňa. Ak potrebujete poradiť, získať viac praktických tipov a metód, obráťte sa na nás. Sme tu pre Vás.